Dvojí kvalita - mýtus nebo pravda?

V současné době se v médiích objevují informace o tzv. dvojí kvalitě a to nejvíce u potravinářských výrobků a drogerie. Mnoho lidí již dnes pravidelně jezdí nakupovat do Německa a mají tak sami možnost posoudit, jestli je zboží u sousedů kvalitnější a třeba levnější nebo naopak dražší. A jelikož se i mě zákazníci v naší kamenné prodejně dost často ptají, rozhodl jsem se na toto téma napsat pár řádek.

Nejprve je nutno uvést kvůli objektivitě, že jsem žil v Anglii 11 let a pravidelně jsem cestoval po celé Evropě a to nejen jako turista, ale i obchodně. Myslím si tedy, že jsem měl možnost osobně posoudit, jestli je dvojí kvalita výrobků mýtus nebo pravda.

Nejprve bych se rád zaměřil na samotnou kvalitu produktů, které nám Čechům doslova „cpou na lopatách“ velké obchodní řetězce prostřednictvím velkých výhodných akcí, slev a mega akcí. Nebudu zde uvádět přímé názvy produktů od konkrétních výrobců, abych se kvůli svému názoru nezůčastnil nějaké právní tahanice, takže budu uvádět názvy pouze obecně. Tak třeba čokoládu znají všichni, ale né úplně pokaždé je to čokoláda, co právě s takovou chutí mlsáme, ikdyž je slovo čokoláda napsáno tučně na obalu. Dokonce i obsah kakaa a ostatních složek je super vyvážený tak, aby naše chuťové buňky doslova zpívaly árie, ale proč tedy ta samá čokoláda chutná jinak v zahraničí? Stejné to je u některých jogurtů, sýrů, kečupů a dalších stovek potravinářských výrobků-ten samý autentický obal v českém i německém supermarketu stejného jména, ale trochu jiná chuť. Dokonce i výrobce je stejný jak u nás tak v zahraničí. Takže pokud si koupíte čokoládu u nás v tom supermarketu, co je snad v každém městě a pak si koupíte tu samou (stejný název, stejný obal, stejný výrobce, stejný supermarket) v Německu, měla by chutnat přeci úplně stejně?

Bohužel, tomu tak není. A rozhodně to není tím, že by jsme mi Češi měli jiné chuťové buňky. Pravda, v některých zemích lidé používají třeba jiné koření nebo ho používají více než u nás, což může časem způsobit, že jim některé pokrmy chutnají trochu jinak než nám a naopak. Ale co třeba běžná drogerie, tu přeci nejíme? Avšak i tam můžeme zaznamenat rozdíly stejně jako u již zmiňované čokolády.

Ano, dvojí kvalita existuje a rozhodně se nejedná o mýtus. A zárověň s dvojí kvalitou jsou zde také dvojí ceny. A co je na všem asi nejhorší, že u nás jsou produkty nejen horší kvality, ale často i dražší! Přitom v zemích jako je Německo nebo Anglie mají lidé větší mzdy než u nás, a také provozní náklady supermarketů jsou tam vyšší. Proč tomu tedy tak je? Já jsem se tímto hluboce zaobíral už v době, kdy jsem žil v Anglii a asi znám odpověd na tuto otázku. Mohl bych poukázat na rozdílnost ve výrobním procesu produktů nebo hlavně rozdílnost ve složkách, ze kterých se koncové produkty vyrábějí. Také strategické rozmístění některých výrobních závodů, které vyrábějí stejný produkt pro východní Evropu se sídlem někde v Rusku a zároveň pro tu západní se sídlem v Belgii. Jedná-li se o globální nebo celoevropský produkt, v obchodech pak nalezneme třeba mýdlo se stejným obalem jako v Anglii (stejný název, stejný design, stejné smějící se dítko na obalu), ale u nás je na obalu mimo češtiny také polština, ruština apod. V západních zemích je zase angličtina, němčina apod., což ještě neznamená, že jiný jazyk=jiná kvalita.

Jedná se samozřejmě o již zmiňované výrobní závody, kdy ten v Belgii „chrlí“ super kvalitu, ale ten v Rusku jen „standart“, ikdyž oba závody vyrábějí produkty pro stejnou značku nebo pro stejný obchodní řetězec. Technologický postup výroby je sice stejný, ale komponenty nebo jednotlivé složky, ze kterých se produkt ve své finální podobě skládá, se mohou trošku lišit. U potravin výrobní závody odebírají suroviny od lokálních dodavatelů, aby se tak logicky snížily náklady. Tam někde již začíná rozdílnost mezi výrobním závodem v Rusku a nebo v Belgii. Těch faktorů je celá řada, ale nyní se o nich nebudu rozepisovat.

Tou hlavní otázkou je, jestli je to v pořádku. Proč jsou ty české produkty často dražší, ikdyž je jejich výroba levnější a kvalita nižší? Já říkám, že to v pořádku rozhodně není a myslím si, že český trh je pro tyto obchodní řetězce velice lukrativní. O více detailů a další postřehy se podělím někdy příště, k tomuto tématu mohu zatím jen napsat, že právě toto nás přivedlo v naší firmě Halířek k myšlence dovážet do České republiky produkty právě z Anglie.

Jeden příklad z mnoha jsou dětské pleny Asda Little Angels, které svojí kvalitou překonají téměř všechny dětské pleny dostupné v českých obchodech, a přitom jsou cenově velice výhodné. A navíc, díky jejich kvalitě, je nemusíte tak často měnit. V některém supermarketu sice koupíte levné pleny, ale jejich spotřeba kvůli „nekvalitě“ je přímo raketová, takže nakonec jsou i tyto levné plenky spíše drahé. A to nemluvím o zapruzení dítěte, nepříjemném zápachu apod.

V některém z mých dalších článků určitě napíšu více k tomuto tématu, ale hlavně také o některých konkrétních produktech.

-článek napsal Jan K. (pracuje v týmu Halířek)